Wypoczynek z zabiegami
Zabiegi na wyjeździe wypoczynkowym
Wypoczynek połączony z kuracją zabiegową cieszy się rosnącą popularnością jako pomysł na spędzenie urlopu. Dzięki połączeniu wyjazdu rekreacyjnego z pobytem zdrowotnym można wypocząć i zregenerować się zarówno fizycznie jak i psychicznie, nawet w relatywnie krótkim czasie. W razie potrzeby, na nogi postawi już nawet krótki, weekendowy pobyt z zabiegami, a z kolei już co najmniej tydzień wypoczynku z zabiegami leczniczymi i rehabilitacyjnymi daje wymierne, faktycznie odczuwalne korzyści zdrowotne. Optymalnym czasem wypoczynku z kuracją są dwa tygodnie, w czasie których przeprowadzane są pełne serie poszczególnych zabiegów. Jakiego rodzaju zabiegi mogą być przeprowadzane w ramach pobytu zdrowotnego?
Balneoterapia
Balneoterapia jest podstawą lecznictwa uzdrowiskowego. Obejmuje ona wszelkie zabiegi przeprowadzane w oparciu o naturalne surowce lecznicze, jakimi dysponuje dane uzdrowisko - jak na przykład złoża borowiny czy źródła leczniczych wód mineralnych. Do zabiegów balneologicznych będą należeć zatem między innymi kąpiele borowinowe, okłady z borowiny, kąpiele mineralne częściowe lub całościowe na przykład w solance lub wodzie siarkowej, inhalacje solankowe czy też kuracje pitne wodami mineralnymi o różnym składzie mineralnym i wspomagającej leczenie i terapię różnych schorzeń.
Hydroterapia
Hydroterapia to nic innego jak leczenie wodą, czyli do zabiegów hydroterapeutycznych należą wszelkie zabiegi, do których przeprowadzenia używana jest woda. Zwykle wykorzystywana jest woda pod ciśnieniem, która pobudza krążenie i silniej oddziałowuje na partie ciała poddawane zabiegowi. Przede wszystkim zabiegi wodne są zalecane przy schorzeniach układu ruchu oraz układu krążenia. Do zabiegów z zakresu hydroterapii należą takie zabiegi jak bicze szkockie, masaż podwodny, kąpiel perełkowa, kąpiele wirowe, kąpiel w wannie z hydromasażem (jacuzzi), gimnastyka w wodzie (aquaaerobik), kąpiele mineralne oraz kąpiele relaksacyjne, oczyszczające i aromaterapeutyczne, które pomagają redukować stres i stany napięcia psychicznego.
Kinezyterapia
Kinezyterapia oznacza leczenie ruchem. Zaliczają się do niej wszelkie ćwiczenia ruchowe, które służą usprawnianiu funkcjonowania ciała oraz przywracaniu prawidłowej ruchomości stawów. Ćwiczenia te mogą być indywidualne, polegające na intensywnej pracy z terapeutą i wykonywaniu ćwiczeń przy jego pomocy i pod bezustannym nadzorem, co pozwala na modyfikowanie przeprowadzanych ćwiczeń i dostosowywanie ich na bieżąco do potrzeb i możliwości pacjenta. W ramach kinezyterapii odbywają się także ćwiczenia grupowe, które prowadzi i monitoruje terapeuta, ale wykonywanie ich przez kuracjusza jest samodzielne; podlega jedynie korekcie i nadzorowi. Kinezyterapia może mieć bardzo szerokie zastosowanie, obejmować zarówno intensywną rehabilitację, jak i ogólne usprawnianie i poprawę kondycji, w zależności od wymagań konkretnego przypadku.
Fizykoterapia
Zabiegi fizykoterapeutyczne są to zabiegi z wykorzystaniem zjawisk fizycznych, takich jak prąd, światło, temperatura czy pole magnetyczne. Bodźce fizyczne wykorzystywane są do leczenia tkanek uszkodzonych w wyniku chorób i urazów. Do zabiegów fizykoterapeutycznych należą m.in. magnetoterapia, elektrostymulacja, ultradźwięki, laseroterapia, krioterapia, okłady fango, fonoforeza czy galwanizacja. Konkretne zabiegi zawsze muszą być poprzedzone diagnostyką i zaleceniem lekarskim, stanową one część całościowej terapii leczniczej.