Masaże dla zdrowia i urody

Masaż należy do najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych terapii w redukowaniu dolegliwości bólowych mięśni i stawów. Masaże odgrywają także bardzo istotną rolę w procesie przywracania sprawności po urazach czy też po przebytych operacjach. Masaże pomagają odzyskać możliwie największą sprawność fizyczną, poprawiać ruchomość stawów i maksymalnie usuwać jakiekolwiek negatywne, odwracalne konsekwencje naruszenia tkanek, czy to w wyniku choroby czy nagłego urazu. Masaże są nieodzownym elementem terapii również przy postępujących schorzeniach degenerujących stawy i rozwijających się zmianach zwyrodnieniowych. Masaże działają także odprężająco i relaksująco, pomagają zredukować napięcie psychiczne oraz zniwelować skutki długotrwałego stresu. Wielorakie zastosowanie masaży wynika z tego, że są one bardzo różnorodne i istnieje wiele technik oraz rodzajów masaży, z których każdy odpowiedni jest do konkretnych przypadków.

Masaż klasyczny

Najbardziej powszechną formą masażu, znajdującą chyba najwięcej zastosowań, jest masaż klasyczny. Jego głównym zadaniem jest redukcja napięcia mięśniowego, co w konsekwencji przyczynia się także do zmniejszenia rozmaitych dolegliwości bólowych oraz dyskomfortu. Masaż poprawia krążenie krwi oraz rozluźnia duże grupy mięśniowe, co poprawia sprawność ogólną oraz znacząco w korzystny sposób wpływa na samopoczucie. Istotne dla wywołania oraz utrzymania pożądanych efektów masażu klasycznego jest jego regularne przeprowadzanie w systemie cyklicznym, zgodnie z zaleceniem specjalisty.

Masaż limfatyczny

Wiele osób korzysta również z masażu limfatycznego, zwanego także drenażem limfatycznym. Może on być przeprowadzany ręcznie przez terapeutę, lub też mechanicznie za pomocą specjalnego aparatu do tego celu. Taki masaż przeprowadza się po to, by usprawnić przepływ limfy i uregulować jej krążenie. Jest niezbędny w leczeniu chorób powodujących problemy w przepływie limfy - objawia się to zwykle opuchlizną, która często bywa pierwszym obserwowanym sygnałem do rozpoczęcia diagnostyki problemu. Polecany jest także w walce z cellulitem oraz jako zabieg ujędrniający. Jest także koniecznym elementem rehabilitacji po zabiegu mastektomii i usunięciu węzłów chłonnych.

Masaż relaksacyjny

Popularnością cieszą się także masaże relaksacyjne. Należą do nich m.in. masaże ajurwedyjskie czy masaże aromaterapeutyczne, a także masaże gorącymi kamieniami, stemplami ziołowymi i inne masaże termalne. Ciepło bardzo ułatwia rozluźnianie mięśni, odpręża oraz pomaga się uspokoić i wyciszyć. Masaże upiększające i relaksacyjne chwalą sobie zwłaszcza panie, które chcą zadbać o sylwetkę oraz kondycję skóry i utrzymać ją w dobrym stanie jak najdłużej.

Masaż wodny

Często stosowane są także masaże wodne. W tym zakresie istnieje wiele różnych rodzajów masaży hydroterapeutycznych; od rozluźniającego mięśnie i relaksującego masażu wodnego w jacuzzi po specjalistyczne lecznicze masaże wirowe czy aquavibron. Wykorzystanie wody pod ciśnieniem do masażu przekłada się na jego wysoką skuteczność i bardzo dobre efekty terapii. Masaże wodne stosowane są jako samodzielne zabiegi lub też jako element uzupełniający terapii leczniczej. Dla ich optymalnych efektów konieczne jest przeprowadzenie całej serii zabiegów zgodnie z zaleceniem lekarza, czasami wymagane jest powtórzenie serii co jakiś czas.

Masaż leczniczy

Istnieje także cały szereg specjalistycznych masaży leczniczych, rehabilitacyjnych i sportowych, z których korzystanie odbywa się po zaleceniu lekarskim. Masaże muszą być przeprowadzane przez odpowiednio przeszkolonego terapeutę, zwykle takiego, który się specjalizuje w danym rodzaju masażu. Ogólnie jednak rzecz ujmując, przed korzystaniem z dowolnego rodzaju masażu warto skorzystać z porady specjalisty w tym zakresie, aby zdobyć informacje o ewentualnych przeciwwskazaniach.

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Rehabilitacja dzieci.