Hydroterapia - leczenie wodą

Hydroterapia, czyli wodolecznictwo, jest jednym z najstarszych rodzajów zabiegów leczniczych. Korzystny wpływ wody na zdrowie znany był już w czasach starożytnych. Woda jest przecież podstawowym i najważniejszym składnikiem organizmu ludzkiego, jest nieodzowna do życia. Odkrywanie jej kolejnych walorów i dobrodziejstw było tylko kwestią czasu. Poznawanie zdrowotnych i leczniczych właściwości wody cały czas trwa, a te już odkryte i udokumentowane, z powodzeniem wykorzystywane są w lecznictwie za pomocą wody, czyli hydroterapii. Szeroka gama zabiegów z wykorzystaniem wody cały czas jest uzupełniana o nowe zastosowania i rodzaje terapii.

Właściwości prozdrowotne wody

Zabiegi hydroterapeutyczne w naturalny sposób wspierają i stymulują prawidłowe procesy zachodzące w ludzkim ciele. Poprzez hydroterapię można oddziaływać na wszystkie układy organizmu człowieka, w zależności od zastosowanego zabiegu, możliwe jest wpływanie m.in. na układ krążenia, układ oddechowy, układ trawienny czy narząd ruchu. Niektóre zabiegi z zakresu hydroterapii są stosunkowo łagodne w działaniu, poprawiają ogólną kondycję organizmu i przeznaczone są niemal dla każdego. Inne zabiegi wodne z kolei są silnie bodźcowe, mają konkretne wskazania i przeciwwskazania do wykonywania zabiegów i muszą być zalecone przez specjalistę oraz przeprowadzone przez odpowiednio przeszkolonego terapeutę.
 
Hydroterapia przeprowadzana jest praktycznie we wszystkich ośrodkach wypoczynkowych, które posiadają bazę leczniczą i rehabilitacytją. Wodolecznictwo bardzo często stanowi podstawę terapii, ma szerokie zastosowania w przywracaniu zdrowia i sprawności organizmu. Zabiegi hydroterapeutyczne zalecane są w przebiegu rozmaitych chorób przewlekłych, od schorzeń narządu ruchu po choroby wewnętrzne. Hydroterapia z powodzeniem jest stosowana także w ramach zabiegów upiększających i w pielęgnacji przeciwstarzeniowej.

Zabiegi z zakresu hydroterapii

Warto wspomnieć także o tym, że zabiegi z zakresu hydroterapii są na ogół bardzo dobrze tolerowane przez organizm człowieka oraz obarczone są stosunkowo niewielkimi przeciwwskazaniami do stosowania oraz praktycznie nie powodują efektów ubocznych. Stąd też jeśli tylko jest to możliwe, hydroterapię stosuje się jako alternatywę dla podawania leków lub jako terapię równoległą lub uzupełniającą. W konsekwencji możliwe jest uzyskanie maksymalnych możliwych efektów leczenia i rehabilitacji przy jednoczesnym nie obciążaniu organizmu zbyt mocno i nie osłabianiu go efektami ubocznymi leczenia farmakologicznego, jeśli tylko to możliwe. Hydroterapię z powodzeniem wykorzystuje się w profilaktyce pierwotnej i wtórnej.
 
Wskazania do hydroterapii są bardzo szerokie. Należą do nich m.in. choroby układu krążenia, choroby układu kostno-stawowego (zarówno reumatyczne, jak i np. zwyrodnieniowe w obrębie narządów ruchu), schorzenia górnych i dolnych dróg oddechowych, choroby układu trawiennego, niektóre rodzaje schorzeń psychicznych jak nerwica czy depresja, choroby kobiece oraz wszelkie stany pourazowe. Niektóre zabiegi wodne polecane są także osobom zdrowym, które chcą zadbać o swoje samopoczucie oraz ogólną kondycję organizmu.
 
Do zabiegów z zakresu hydroterapii należą m.in. kąpiele całościowe i częściowe, kąpiele wirowe, kąpiele elektryczne, kąpiele perełkowe, kąpiele tlenowe, kąpiele relaksacyjne i aromaterapeutyczne, masaże podwodne, bicze szkockie i inne zabiegi natryskowe, okłady, nacierania, kompresy i zawijania. Każdy zabieg ma swoją odrębną specyfikację; przeprowadzany jest w odpowiedni sposób, przy użyciu wody o określonej temperaturze, z wykorzystaniem określonej wody mineralnej (np. kąpiele solankowe), istotne znaczenie ma także wykorzystywanie w zabiegu ciśnienia wody lub nie. Konkretne zabiegi hydroterapeutyczne dla konkretnej osoby i jej przypadku zaleca lekarz lub inny odpowiedni specjalista.

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Rehabilitacja dzieci.