Zabiegi na stawy
Zabiegi na stawy stanowią bardzo dużą część zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych ogółem. Wiele osób w pewnym momencie ma przejściowe lub zaczyna mieć przewlekłe problemy ze stawami, które wymagają rehabilitacji i specjalnej profilaktyki chorób stawów, aby się nie pogłębiały lub nie powtarzały w przyszłości. Wspólnym mianownikiem niemal wszystkich schorzeń stawów jest występowanie dolegliwości bólowych. Zabiegi lecznicze stosowane na chore stawy są jednym z najbardziej efektywnych sposobów walki z bólem i zdecydowanie poprawiają konfort życia codziennego, przynosząc choremu ulgę i uwalniając go od cierpienia spowodowanego bólem przy wykonywaniu codziennych czynności. Ból towarzyszący schorzeniom stawów potrafi bardzo dawać się we znaki i być uciążliwy, gdyż utrudnia podstawowe funkcjonowanie. Zastosowanie zabiegów na stawy w początkowych stadiach chorób stawów pozwala często w dużym stopniu zapobiec lub ograniczyć jego występowanie.
Niektóre stawy są bardziej podatne na schorzenia zwyrodnieniowe i urazy. Dzieje się tak dlatego, że są one bardziej eksploatowane. Może to być w dużej mierze wynikiem konkretnego trybu życia, który wymusza długotrwałe przebywanie w jednej pozycji lub nadmierne obciążanie poszczególnych stawów; na przykład praca siedząca czy też praca fizyczna wymuszająca powtarzanie danego ruchu lub jego sekwencji. Najczęściej uszkodzeniu lub rozwojowi chorób ulegają stawy kolanowe, stawy biodrowe, nadgarstki czy stawy łokciowe. Zmiany zwyrodnieniowe stawów często rozwijają się długi czas zanim zaczną być dokuczliwe, dlatego już niezbyt nasilone ale powtarzające się niepokojące objawy czy dolegliwości bólowe, to powinno być sygnałem do konsultacji ze specjalistą.
Wczesne wykrycie schorzeń rozwijających się w obrębie stawów pomoże opanować ten rozwój i znacząco go spowolnić odpowiednią terapią, co w konsekwencji i perspektywie czasu zapewni zachowanie dobrej jakości życia codziennego, w miarę możliwości zapobiegając ograniczeniu ruchomości stawów oraz wystąpieniu uciążliwego, przewlekłego bólu o zwiększonym natężeniu. Wczesna interwencja w chorobie czy też profilaktyka wtórna opiera się zazwyczaj w dużej mierze właśnie na fizjoterapii i wiąże się z zabiegami na stawy, których rodzaje są konkretnie dobierane do konkretnego przypadku.
Zabiegi na kolano
Do najbardziej urazowych i najczęściej wymagających rehabilitacji i zabiegów leczniczych. Zabiegi na kolano są nieodzowne przy przywracaniu sprawności stawu i umożliwieniu powrotu do zdrowia i aktywności sprzed urazu. W przypadku schorzeń przewlekłych, zabiegi lecznicze na kolano pozwalają na niwelowanie negatywnych skutków postępującej choroby i w miarę możliwości utrzymanie dobrego zdrowia i sprawności przez maksymalnie długi czas. Trzeba pamiętać o tym, że nie można zwlekać z odpowiednią terapią po wystąpieniu urazu czy też przy podejrzeniu rozwijającej się choroby kolana; w innym przypadku zmiany mogą stać się tak duże, że zaczną powodować trudności w chodzeniu, a z czasem zdecydowanie obniżyć motorykę.
Zabiegi na staw biodrowy
Zwyrodnienie stawu biodrowego jest częstą przypadłością postępującą wraz z wiekiem. Staw biodrowy zużywa się dość szybko, dodatkowo obarczony jest ryzykiem częstego nadmiernego przeciążania oraz podatny na urazy. Niestety, zwyrodnienia w obrębie bioder do pewnego momentu mogą rozwijać się w ukryciu i nie dawać większych objawów, natomiast od pewnego momentu postępują bardzo szybko i ta degradacja następuje w zastraszającym tempie. Tak samo nagły i poważny uraz może w jednej chwili przekreślić sprawność, a powrót do samodzielności po ciężkiej kontuzji biodra u osób starszych może być już niemożliwy. Bardzo ważna jest profilaktyka i dbanie o stawy biodrowe, zanim problemy z biodrami zaczną się mocno dawać we znaki.
Zabiegi na stawy kończyn górnych
Jeśli chodzi o schorzenia zwyrodnieniowe stawów rozwijające się w skutek długotrwałego przeciążenia stawu są postępujące, bardzo częstym problemem są stawy w obrębie kończyn górnych, tak jak nadgarstki, łokcie czy barki. Niestety bardzo często jest tak, że przez długi czas ból w obrębie stawów jest lekceważony, aż do momentu w którym zaczyna utrudniać wykonywanie codziennych czynności. Zazwyczaj zwklekanie z leczeniem i rehabilitacją do tego czasu kończy się tym, że choroba jest już w stadium zaawansowanym, a jej leczenie ma funkcję zachowawczą i nie jest już możliwy powrót do pełnej sprawności, gdyż nie da się odwrócić wszystkich zmian poczynionych przez chorobę przez długi czas rozwijania się.
Jakie rodzaje zabiegów na stawy?
Przy chorobach zwyrodnieniowych i w stanach pourazowych stawów wykorzystywane są zabiegi głównie z zakresu kinezyterapii, hydroterapii oraz fizykoterapii. Samych rodzajów zabiegów jest bardzo dużo, konkretne zabiegi i harmonogram ich przeprowadzenia ordynuje specjalista. Wśród zabiegów na stawy ordynuje się m.in. elektroterapię, magnetoterapię, okłady fango, galwanizację, jonoforezę, laseroterapię czy ultradźwięki. Szerokie zastosowania w leczeniu i rehabilitacji schorzeń stawów mają też zabiegi wodne, takie jak kąpiele, natryski i masaże. Terapia manualna, masaże ręczne oraz indywidualne ćwiczenia z fizjoterapeutą również są bardzo pomocne w leczeniu stawów.