Kriokomora - dobroczynne zimno

Krioterapia ogólna, czyli sesje w kriokomorze, uważana jest powszechnie jako remedium na wiele przypadłości i bardzo skuteczny zabieg w walce o poprawę ogólnej sprawności organizmu i utrzymanie jak najlepszego ogólnego stanu zdrowia. Zabiegi w komorze kriogenicznej postrzegane są także jako zabiegi odmładzające i znacząco podnoszące odporność. Wielkim atutem zabiegów w kriokomorze jest także fakt, że ogólna krioterapia praktycznie nie przynosi żadnych skutków ubocznych. Ważne jest oczywiście, by zachować wszystkie zasady postępowania podczas zabiegu i odpowiednie przygotowanie się do sesji leczenia zimnem. Jak przebiega zabieg w kriokomorze? Dla kogo jest krioterapia ogólna i jakie są wskazania do zabiegów krioterapeutycznych?

Dla kogo jest kriokomora?

Sesje w kriokomorze wskazane są głównie dla osób zmagających się ze schorzeniami stawów, w tym chorobami zwyrodnieniowymi, reumatyzmem oraz dną moczanową. Dodatkowo krioterapia ogólna polecana jest w różnego rodzaju schorzeniach tkanek miękkich, w tym przy stanach zapalnych. Przebywanie w komorze kriogenicznej będzie też bardzo korzystne dla osób, które zmagają się ze stanami pourazowymi. Krioterapia ogólna generalnie przyniesie korzyści niemal każdemu, kto cierpi w wyniku szeroko rozumianych problemów zdrowotnych dotyczących narządów ruchu, zarówno dotyczących kości i stawów, jak i mięśni.
 
Warto wspomnieć również o tym, że kriokomora jest także polecana jako element terapii u pacjentów z problemami takimi jak nerwice, stany depresyjne, zmaganie się z psychicznymi skutkami długotrwałego funkcjonowania w stresie, ogólnym przemęczeniem czy przepracowaniem. Ciekawym zastosowaniem terapii w kriokomorze jest także wykorzystywanie jej w odnowie biologicznej, walce z cellulitem, ogólnej pielęgnacji anty-aging i poprawianiu jędrności skóry. Bardzo istotny jest również fakt, że istnieje szereg przeciwwskazań do korzystania z kriokomory: ten zabieg nie będzie odpowiedni m.in. dla osób z niektórymi schorzeniami układu krążenia czy też układu oddechowego. Zabiegi musi zlecić specjalista, po zapoznaniu się z sytuacją zdrowotną danego pacjenta i upewnieniu się, że takich przeciwwskazań nie ma. Pobyt w kriokomorze będzie także nieodpowiedni dla osób z klaustrofobią.

Jak wygląda sesja w kriokomorze

Kriokomora wyglądem przywodzi na myśl saunę, jest rodzajem drewnianej kabiny. Do środka wchodzi się w stroju kąpielowym, dodatkowo trzeba zabezpieczyć przed sięgającym nawet 130 stopni na minusie mrozem newralgiczne miejsca, narażone na przemarznięcie. Dlatego też do komory kriogenicznej wchodzi się w czapce, rękawiczkach, skarpetach i drewnianych chodakach, a dodatkowo twarz ochraniana jest maseczką. Będąc w środku należy bezwzględnie przestrzegać otrzymanych uprzednio instrukcji od osoby obsługującej kriokomorę; zlekceważenie jakiejkolwiek zasady może skutkować negatywnymi konsekwencjami dla zdrowia. Pobyt w kriokomorze jest bardzo krótki, a po nim bezwzględnie konieczne jest rozgrzanie organizmu poprzez ruch.
 
Kriokomora mimo swych licznych zalet, nie jest niestety zabiegiem powszechnie dostępnym. Kriokomory można znaleźć w niektórych sanatoriach oraz w największych miastach, stąd też relatywnie rzadko stosuje się krioterapię ogólną jako element leczenia czy rehabilitacji. Jeżeli w danym przypadku sesje w kriokomorze są wysoce zalecane i niosą duży potencjał w skutecznym leczeniu, warto się dowiedzieć, gdzie i w jakich warunkach byłoby możliwe korzystanie z kriokomory. Dużo bardziej powszechną formą leczenia zimnem zdecydowanie jest krioterapia miejscowa, którą stosuje się bezpośrednio na chore miejsce, co jednak nie przynosi efektów ogólnych dla pracy całego organizmu.

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Rehabilitacja dzieci.