Zabiegi fizykoterapeutyczne

Zabiegi fizykoterapeutyczne należą do najczęściej stosowanych elementów rehabilitacji oraz profilaktyki wtórnej. Fizykoterapia i jej szerokie zastosowania w lecznictwie znane są od wieków. Zabiegi z zakresu fizykoterapii polegają na odpowiednim opanowaniu i umiejętnym wykorzystaniu zjawisk fizycznych naturalnie występujących w naturze. Cały czas trwają badania nad skutecznością i nowymi zastosowaniami zabiegów fizykoterapeutycznych. Obok wykorzystywania fizykoterapii w leczeniu dolegliwości bólowych, zabiegi fizykoterapeutyczne wskazane są także przyleczeniu schorzeń ortopedycznych, chorób ginekologicznych czy też nawet przy problemach zdrowotnych natury psychicznej, jak stany depresyjne.
 
Zabiegi fizykoterapeutyczne najczęściej przeprowadza się w seriach po dziesięć zabiegów leczniczych danego rodzaju. W zależności od konkretnego schorzenia, stopnia jego zaawansowania oraz przebiegu choroby, może być wymagane powtarzanie serii zabiegów po jakimś czasie. Zwłaszcza w przypadku schorzeń przewlekłych, takich jak na przykład choroby zwyrodnieniowe, kontynuowanie cykli zabiegowych bywa nieodzowne dla utrzymania sprawności i poprawy stanu zdrowia lub chociaż wyhamowania postępu zmian zwyrodnieniowych.
 
Jakie zjawiska fizyczne są wykorzystywane w zabiegach leczniczych? W fizykoterapii zastosowanie znajdują zjawiska fizyczne takie jak temperatura (zimno i ciepło), światło, prąd, pole magnetyczne czy ultradźwięki. Zadaniem tych zjawisk jest stymulowanie naturalmnych procesów regeneracyjnych w tkankach, a co za tym idzie wspieranie i usprawnianie pracy poszczególnych części organizmu ludzkiego. Wszystkie te zjawiska oraz ich połączenia wykorzystywane są w konkretnych zabiegach, przeprowadzanych w ściśle określony sposób przez wyszkolonych specjalistów.

Laseroterapia

Bardzo często w fizykoterapii wykorzystuje się działanie wiązki laserowej. Laser może precyzyjnie oddziaływać na chore miejsce i zapewnia intensywną stymulację zmienionego chorobą lub urazem miejsca, które otrzymuje bodźce potrzebne do szybszej i bardziej skutecznej regeneracji. W laseroterapii używane są lasery różnego rodzaju, każdy z nich ma swoje zastosowania. Rodzaj zabiegu laserowego dla danego pacjenta dobiera specjalista.

Prąd w zabiegach leczniczych

Prąd elektryczny w leczeniu jest wykorzystywany na wiele różnych sposobów w poszczególnych zabiegach. Do zabiegów elektrycznych należy między innymi elektrostymulacja, galwanizacja, interdynamic, jonoforeza, diadynamic, prądy Traberta, prądy TENS, prądy Nemeca oraz prądy Kotz'a. Używanie impulsów elektrycznych w leczeniu i rehabilitacji daje znakomite efekty zwłaszcza w usprawnianiu narządów ruchu, a w szczególności w rehabilitacji pourazowej.

Ultradźwięki

Ultradźwięki są falami dźwiękowymi o częstotliwości niesłyszalnej dla człowieka. W zabiegach wykorzystywane są wytwarzane przez nie drgania, które oddziałują na tkanki organizmu ludzkiego i przyspieszają naturalne procesy regeneracyjne. Spisują się doskonale w leczeniu dolegliwości bólowych różnego pochodzenia, tak pourazowych, jak i o podłożu reumatycznym czy też nawet neurologicznym. Ultradźwięki przynoszą też ulgę osobom zmagającym się ze schorzeniami kręgosłupa.

Magnetoterapia

W zabiegach fizykoterapeutycznych zastosowanie znajduje także pole magnetyczne. Głównym zadaniem zabiegów z wykorzystaniem pola magnetycznego jest działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Fale magnetyczne bardzo silnie stymulują naturalne procesy i dogłębnie przenikają do organizmu. Popularnym zabiegiem z zakresu magnetoterapii jest na przykład terapuls.

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Rehabilitacja dzieci.